X
تبلیغات
زولا
وبلاگ مداح اهلبیت عباس کوثری پور
نی نوا دارد غم بسیار
درباره ما

بنده حقیر عباس کوثری پور متولد شهرستان اندیمشک دروازه استان خوزستان هستم که مدت 25سال است که مداحی میکنم وافتخار شاگردی حاج حسین فخری و حاج غلام کویتی پوررودارم وارادت زیادی به استادو شاعر اهلبیت عصمت وتهارت .غلامعلی رجائی زائر دارم که همیشه در پناه خداوندباشد
وصیت شهدا
وصیت شهدا
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
تقویم
آبان 1393
شیدسچپج
1 2
3 4 (5) 6 7 8 9
10 (11) 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان : 3045

سه ضلعی هاشمی در میدان سیاست

   آیت‌ا... در هشتمین دهه زندگانی خود پس از سیر و سلوک‌های پر فراز و نشیب و طی طریق بر مدار عرش و فرش سپهر سیاسی، اکنون درست در گرانیگاه خطیری ایستاده است که بایدش. او دستی در حاکمیت و همنوایی با دولت و اعتنایی در میان منتقدین دارد

  رضا رئیسی با انتشار مقاله ای پیرامون کارویژه‌های سیاستمدارکهنه کار در آستانه هشتاد سالگی با عنوان سه ضلعی هاشمی در میدان سیاست نوشت: هاشمی میدان سومی را در میدان تلاطم‌ها میان دولت و مخالفین باز کرده و در جبهه سوم میدانداری می‌کند. او با اخطارها و انذارهای خود توجه اذهان عمومی را به مقولات حساس جلب کرده و نمی‌گذارد که دولت در این میانه بدون حامی و پشتوانه بماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، متن کامل این یادداشت تحلیلی بدین شرح است:

سرمایه‌های انسانی به‌مثابه مغز و هسته سامان بخشی به سامانه عمومی کشور، ملهم از هماهنگی و همپوشانی مولفه‌های بسیاری بروز و ظهور می‌یابند و باید بسیاری از پس زمینه‌ها محقق شود تا فردی در رشته و رسته خود جایگاهی ممتاز یافته و توانایی‌های بالقوه خود را به جلوت آورد. حوزه سیاسی نیز از این قاعده مستثنی نیست، بسیاری از سیاسیون در برهه‌هایی آمده و نقش خود زده و رفته‌اند اما معدود افرادی توانسته‌اند در سیطره و حیطه وسیعی به نقش‌آفرینی پرداخته و محل رجوع و ارجاع نحله‌های مختلف سیاسی باشند و بروندادی ویژه و منحصر به فرد رقم بزنند. اکبر ‌هاشمی رفسنجانی یکی از همین سرمایه‌هاست؛ مردی که در آستانه هشتاد سالگی تلاطم‌های پرشماری را از سر گذرانده اما معطوف و مترتب با هوشمندی سیاسی‌اش هر بار از میانه تنازعات سر برافراشته و کنش راهبردی خود را به منصه ظهور رسانده است. سیاستمداری که دوست و دشمن به تیزهوشی سیاسی وی اذعان دارند و اکنون در نوک هرم یک سه ضلعی به نقش‌آفرینی می‌پردازد و تمامی سرمایه‌ها و اندوخته‌های سیاسی خود را به میدان آورده تا در شرایط حساس و بزنگاه خطیر فعلی، آنچه را که عقبه پر فراز و نشیب وی برای او دست‌یافتنی کرده، محقق نموده و کارویژه منحصر به فردش را متبلور سازد. آیت‌ا... در هشتمین دهه زندگانی خود پس از سیر و سلوک‌های پر فراز و نشیب و طی طریق بر مدار عرش و فرش سپهر سیاسی، اکنون درست در گرانیگاه خطیری ایستاده است که بایدش. او دستی در حاکمیت و همنوایی با دولت و اعتنایی در میان منتقدین دارد، این سه نکته دایره شمول میدانداری‌ هاشمی را آنچنان فراخناک کرده که می‌تواند به عنوان حلقه تزاحم میان آنان که دل در گروی ایران و ایرانی دارند، عمل کرده و حلقه وصل در این میانه باشد. نکته‌ای که‌هاشمی در طول چند ماه گذشته بر آن استمرار و دوام داشته و به انحاء مختلف سعی در بهره‌گیری از این ظرفیت کرده است.

هاشمی در کنار مردم

حذف و هدم ‌هاشمی یکی از بزرگ‌ترین هدف‌گذاری‌های مخالفان در طول سه دهه و اندی گذشته بوده و اگر در سال‌های دور مخالفین نظام این وظیفه را بر دوش می‌کشیدند، در طول چند سال گذشته بخشی از رقبای سیاسی‌هاشمی با تمام توان این وظیفه را بر عهده گرفته و بر بال شایعات و خبر سازی‌ها در پی تخریب دامنه‌دار و بی‌فروکاست بوده‌اند، اما آیت‌ا... با آن سابقه گرانسنگ، عقبه پر و پیمان و همچنین مسئولیت عالیه‌ای که بطور رسمی در اختیار دارد قابل کنارگذاری از سوی تندروها نیست و آنان در پروسه ‌هاشمی‌زدایی تنها آب در ‌هاون می‌کوبند. او در چند صباح اخیر در اقدامی متقابل با کنش‌های ملموس‌تر بیرونی، حضور خود را در سطح رسانه‌ای پررنگ‌تر کرده و در این میانه جامعه هدفی را نشانه گرفته که در طول سال‌های اخیر تحت شمول پروپاگاندای منتقدین تندرو قرار داشتند و نه تنها اثر و خبری را از حضور‌هاشمی دریافت نمی‌داشتند که همواره تندترین انتقادات و حملات لفظی و کلامی را پیرامون وی در خوراک خبری خود دریافت می‌کردند. پس از فعل و انفعالات انتخابات 24 خرداد مشخص شد که همین حملات و گزندها بسیاری از پیش ذهنیت‌های قبلی را در سطح عامه زدوده و عرصه را برای میدانداری‌ هاشمی بیشتر از پیش فراهم کرده و او هم سیاستمداری نیست که از این فرصت چشم بپوشد. حال که ‌هاشمی زمینه همپذیری‌ فوق‌العاده‌ای در سطوح پایین و میانی یافته حضور عیان‌تر بیرونی را در دستور کار دارد. نمونه این اقدامات ‌هاشمی در سفرهای وی به اقصی نقاط کشور و همچنین حضور در مراسم‌ و مناسبت‌های خاص تجلی می‌یابد. او اگرچه تریبون‌هایی چون نماز جمعه را در اختیار ندارد اما بیش از پیش به میان مردم رفته و با آنان سخن می‌گوید تا این خلأ را پر کرده و پیام‌های ویژه خود را به زبان عامیانه در اختیار همگان قرار دهد.

مرد در سایه دولت

همگان از همپوشانی و همنظری و خاستگاه مشترک سیاسی دولت و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آگاهند و ‌هاشمی با توجه به این ذهنیت آن را بر مسیری هوشمندانه رانده و به زبان گویای دولت در زمینه‌هایی تبدیل شده که در بسیاری از وجوه و بطور رسمی دولت نمی‌تواند با توجه به محذوریات و معذوریات، آنگونه که باید و شایسته است به موضع‌گیری بپردازد. ‌هاشمی در این زمینه از خود خرج کرده و با آنکه می‌داند این میدانداری تبعات و هزینه‌هایی برای وی دارد، فرصت را از دست نداده و مصلحت‌اندیشانه و عافیت‌طلبانه عمل نمی‌کند و جملاتی را مورد تاکید و اشاره قرار داده و به گرانیگاه‌های حساسی اشاره می‌کند که در این برهه شاید به جرات بتوان گفت کسی را یارای بیان آن با این ابعاد و در این سطح و با دایره نفوذ و تاثیرگذاری وی نیست. نمونه این رویکرد را در دیدارهای پرشمار و متواتر وی با نخبگان و اندیشمندان و طیف‌های مختلف فکری و سیاسی می‌توان دید. ‌هاشمی میدان سومی را در میدان تلاطم‌ها میان دولت و مخالفین باز کرده و در جبهه سوم میدانداری می‌کند. او با اخطارها و انذارهای خود توجه اذهان عمومی را به مقولات حساس جلب کرده و نمی‌گذارد که دولت در این میانه بدون حامی و پشتوانه بماند.

حلقه وصل منتقدین و معتقدین

هیچ ساختار و سیستمی فارغ از منتقدین و معترضینی نیست که رویکردها و رویه‌های موجود را نپسندیده و به دنبال ایجاد تغییرات در آن نباشند. نکته کلیدی در این میانه آنست که ساختار حاکمیتی بتواند این نظرات را در چارچوبی مسالمت‌آمیز و اصلاح‌طلبانه سامان بخشد و ضریب امنیت ملی خود را بدین واسطه ارتقا ببخشد. ‌هاشمی با آن عقبه اعتدالی و انصاف‌مدارانه خود مورد اعتنای تمامی نحله‌های منتقد مسالمت‌جوست و تحول خواهان و تکثر مداران او را امینی بر طرح مطالبات می‌بینند و اینجاست که ‌هاشمی در سومین ضلع میدانداری خود به مثابه یک مهره کلیدی در تعدیل و جذب منتقدین عمل کرده و از سوی دیگر مطالبات این طیف را در عرصه عمومی و در بدنه حاکمیت عرضه و ارائه می‌دهد و مانع انشقاق افزایی و حرکت بر مسیر هم‌افزایی می‌شود. این سه کارویژه ‌هاشمی یعنی آگاهی بخشی به سطوح عام و نا مطلع، حمایت از دولت و بازگشایی جبهه سوم و نیز تعدیل و برقراری توازن میان منتقدین و حاکمیت، وظیفه خطیری است که او در این برهه از زندگی سیاسی خود برگزیده و بدون شک کسی را دراین زمینه‌ها با این دایره شمول و حیطه تاثیرگذاری یارای هماوردی نیست و لازم است این همت پاس داشته شده و برای تحقق آن همگان اهتمام دوچندانی بورزند.